Rietavas

8-448-42600
+370 673 72001

Palanga

+370 603 05028

Kretinga

8-445-40600
+370 673 72011

Gydytojos akušerės ginekologės Aldona Kiauleikienė ir Agnė Stankevičienė kviečia visas „Ave Medica“ pacientes nedelsti ir pasitikrinti dėl žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos.

            Gimdos kaklelio vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą moterų piktybinis susirgimas – apskaičiuota, kad kasmet pasaulyje nustatoma daugiau kaip pusė milijono naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Nors profilaktinės patikros ir skiepų programos yra plačiai paplitusios, tačiau gimdos kaklelio vėžys pasaulyje vis dar išlieka viena iš dažniausių moterų  mirties nuo vėžio priežasčių – kiekvienais metais nuo šio vėžio miršta daugiau kaip 260 000 moterų.

           Gimdos kaklelio vėžys išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios (atipinės), tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau. Tai gali trukti net 10–20 metų, kol galų gale išsivysto vėžys. Kitaip tariant, ląstelių pokyčiai, kol išsivysto piktybinis navikas, yra ikivėžiniai.

            Nustatyta, kad (99,7%) ikivėžinius pokyčius ir vėžį dažniausiai sukelia į gimdos kaklelio gleivinės epitelio ląsteles lengvai lytiniu keliu plintantis žmogaus papilomos virusas (ŽPV)Kiti rizikos veiksniai, tokie kaip rūkymas, hormonai ar imuninės sistemos sutrikimai gali turėti įtakos ikivėžinių pokyčių supiktybėjimui ir vėžio progresavimui. Nežymūs gimdos kaklelio epitelio pokyčiai dažniausiai gali atsirasti 25–35 metų amžiaus moterims, bet pasitaiko ir vyresnėms.

            Dauguma ŽPV infekuotų moterų nesuserga gimdos kaklelio vėžiu3, tačiau kitoms moterims šios ligos išvengti nepavyksta, todėl yra labai svarbu, kad moterys dalyvautų profilaktinės patikros programoje ir taip apsisaugotų nuo išplitusio gimdos kaklelio vėžio.

            Profilaktinio patikrinimo dėl gimdos kaklelio vėžio metu paimamas gimdos kaklelio ląstelių mėginys („PAP“ tepinėlis) ir atliekamas šių ląstelių citologinis tyrimas .

            PAP testas – tai nesudėtingas, neskausmingas tyrimas, atliekamas siekiant nustatyti, ar yra ikivėžinių pokyčių epitelio, dengiančio gimdos kaklelį ir išklojantį kaklelio kanalą, ląstelėse. Šis testas moteriai turėtų būti atliekamas tarp menstruacijų (geriausias laikas – praėjus 10–20 dienų nuo pirmosios menstruacijų dienos). Maždaug 2 dienas prieš PAP testą moteris turi neplauti makšties, nenaudoti spermicidinių kremų, putų bei gelių, vaginalinių medikamentų (išskyrus nurodytus gydytojo).

TAI SVARBU! Jeigu visos moterys reguliariai tikrintųsi pas ginekologą ir joms būtų atliekamas PAP testas, dauguma ikivėžinių pokyčių būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti vėžiui. Taip būtų užkirstas kelias invaziniams navikams atsirasti. Invazinis navikas gali būti aptiktas ankstyvosios stadijos, kai jį dar galima išgydyti.

LITERATŪRA:

1. GLOBOCAN 2012: Estimated Cancer Incidence, Mortality and Prevalence Worldwide in 2012. Available online: http://globocan.iarc.fr/Pages/fact_sheets_cancer.aspx. Last accessed April 2015

2. Nacionalinis vėžio institutas. Gimdos kaklelio vėžys. https://www.nvi.lt/ikiveziniai-pokyciai-ir-gimdos-kaklelio-vezys/

3. World Health Organization. Human papillomavirus (HPV) and cervical cancer. Available onlinehttp://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs380/en/ Last accessed April 2015

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd